Tylko nie do lodówki!
Masz wrażenie, że latem rozpływasz się jak czekolada? O ile w przypadku ludzi to tylko wrażenie, o tyle jeśli chodzi o czekoladę to fakt. Fala upałów, brak klimatyzacji i nieodpowiednie przechowywanie może zniszczyć twoje zapasy w jedno gorące popołudnie. Gdzie i jak zatem przechowywać czekoladę? Na pewno NIE w lodówce! Dlaczego to zimne miejsce jest piekłem dla mojego ulubionego smakołyku? Czytajcie!
Skoki temperatury
Czekolada najlepiej zachowuje swoje właściwości w stabilnych temperaturach. Przenoszenie jej z lodówki do ciepłego otoczenia i odwrotnie powoduje, że na powierzchni czekolady może pojawić się biały lub szarawy nalot, tj. wykwit tłuszczowy spowodowany migracją tłuszczu (masła kakaowego) na powierzchnię tabliczki. Chociaż nie wpływa to na bezpieczeństwo spożycia, obniża walory estetyczne i smakowe czekolady.
Absorpcja zapachów
Czekolada łatwo absorbuje wszelkie zapachy z otoczenia. Lato to czas grilla, zatem kiełbasy, czosnku, cebuli. Naprawdę, chcesz, żeby ta szlachetna słodycz nabrała takich aromatów? No, właśnie! Jeśli chcesz ją uchronić przed takimi zapaszkami, nie kładź jej w pobliżu tego typu produktów w lodówce.
Tekstura
Przechowywanie czekolady w niskich temperaturach wpływa na jej teksturę. Czekolada może stać się twarda i mniej przyjemna do jedzenia, zwłaszcza jeśli ma zostać podana bezpośrednio po wyjęciu z lodówki. Oczywiście gorzej, jeśli czekolada leży w ciepłym pomieszczeniu i robi się zbyt miękka. Ale pamiętajmy, że właśnie pod wpływem ciepła i lekko rozpuszczona czekolada najlepiej oddaje swój smak i zapach! Uwaga! Optymalną temepraturą do przechowywania czekolady jest 15-18℃.
Zbyt dużo wilgoci
I tu dochodzimy do głównego problemu lodówki! Panuje tam spora wilgoć, która jest absolutnym wrogiem czekolady i wyrobów z jej udziałem.
Dlaczego?
- Wykwity cukrowe: wilgoć może prowadzić do kondensacji na powierzchni czekolady, powodując, że cukier rozpuszcza się w wodzie, a następnie krystalizuje, gdy woda wyparowuje. To tworzy biały, ziarnisty osad na powierzchni czekolady, znany jako „wykwit cukrowy”. Czekolada nadal jest zdatna do spożycia, jednak nie wygląda już tak apetycznie, traci też właściwą teksturę.
- Wykwity tłuszczowe: Chociaż wilgoć nie jest bezpośrednią przyczyną tego typu wykwitów, czyli białego nalotu spowodowanego migracją tłuszczu na powierzchnię czekolady, zmiany temperatury i warunków wilgotnościowych mogą przyspieszyć ten proces.
- Absorpcja wilgoci: Czekolada jest higroskopijna, co oznacza, że nader łatwo chłonie wilgoć z otoczenia. To może prowadzić do zmian w strukturze czekolady, czyniąc ją bardziej kruchą lub miękką, w zależności od ilości wilgoci.
- Degradacja smaku: Wilgoć może również wpłynąć na smak czekolady, powodując, że staje się mniej intensywny i bardziej rozmyty lub płaski.
Jak nie w lodówce to gdzie?
Obszerny artykuł na temat właściwego przechowywania czekolady znajdziecie tutaj >>> KLIK!
Generalnie najlepiej jest posiadać oddzielne zamykane pudełko, które będziemy przechowywać w niezbyt ciepłym pomieszczeniu w szafce.
Śledź moje czeko rozkminy na Instagramie >>> KLIK!
Brak komentarzy