Ziarno kakao = super żywność.
Przeciwutleniacze, żelazo, magnez, wapń i neuroprzekaźniki poprawiające nastrój – oto zaledwie kilka składowych ziarna kakao, które czynią go super żywnością. Przeczytaj ten artykuł jako ostatnią prostą do uczynienia ziarna kakao jak nieodłącznego elementu codziennej diety.
Co to jest superfoods?
Zgrabne hasło marketingowe? Czy może adekwatne określenie niektórych produktów spożywczych podarowanych nam przez szczodrą matkę naturę? Ale właściwie czym miałyby się takie „super” produkty wyróżniać? Co stawia je wyżej w hierarchii od innych? Krótko i najprościej mówiąc, to takie produkty, które zawierają znacznie więcej mikroelementów, witamin, przeciwutleniaczy i innych substancji biochemicznych, niż pozostałe. Popularnymi przykładami superfoods są: jagody, chia, awokado, szpinak, oliwa z oliwek. Miło mi zaanonsować, że na czele tej listy przoduje kakao ziarno kakao zawierające 400–500 różnych związków! Przyjrzyjmy się im uważniej.
40 razy więcej przeciwutleniaczy niż jagody!
Surowe kakao zawiera ponad 15 razy więcej przeciwutleniaczy niż jagody. 20 razy więcej niż zielona herbata i 30 razy więcej niż czerwone wino (ups, przepraszam, jeśli tymi wynikami kogoś zawiodłam). Przeciwutleniacze poprawiają przepływ krwi i chronią przed starzeniem się — dlatego kakao jest na świecie numerem jeden na rynku żywności o długowieczności. To w wersji surowej jest jeszcze skuteczniejsze. Ma niesamowity wynik ORAC wynoszący 98 000 na 100 g, w porównaniu z jagodami wynoszącymi zaledwie 2400. Wyniki ORAC mierzą zdolność przeciwutleniaczy do wchłaniania wolnych rodników (pochodzących z zanieczyszczeń i toksyn w naszym środowisku), które powodują uszkodzenia komórek i tkanek mogących prowadzić do chorób, w tym raka.
Najwyższe roślinne źródło żelaza
Jesteś na diecie roślinnej i szukasz zamiennika żelaza? Stop! Nie trzeba go suplementować, gdyż kakao jest najpotężniejszym roślinnym źródłem żelaza znanym człowiekowi – aż 13,9 mg na 100 g. Dla porównania, wołowina i jagnięcina zawierają 2,5 mg, a szpinak 3,6 mg. Choć być może nie zjesz 100 gramów kakao na jednym posiedzeniu (chociaż właściwie to nic trudnego…), nadal stanowi ono godny podziwu dodatek do codziennej diety, zwiększający poziom żelaza. Żelazo dodaje nam energii, wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w koncentracji.
Uwaga, żelazo w kakao nie jest hemem (jak każde żelazo pochodzenia roślinnego), więc aby uzyskać maksymalne korzyści, połącz je z odrobiną witaminy C. Innymi słowy, np. pij smoothie z kakao oraz czarną porzeczką, kiwi, cytrusami i innymi owockami bogatymi w tą witaminę.
Magnez, czyli czekoladowa wymówka w pracy
Kakao jest również jednym z świetnych źródeł magnezu, najbardziej niedoborowego minerału w świecie zachodnim. Jedna filiżanka ziaren kakaowych zawiera 429 miligramów magnezu, co stanowi 107 procent zalecanego dziennego spożycia. Magnez jest ważny dla zdrowego serca i pomaga przekształcić glukozę w energię, dzięki czemu mózg może pracować jak żyleta. Taka informacja może stanowić niezłą wymówkę do zjedzenia kilku kosteczek przy pracy, prawdaż?
Więcej wapnia niż mleko krowie
Ta informacja może wręcz szokować, ale kakao zawiera więcej wapnia niż mleko krowie – 160 mg na 100 g w porównaniu z zaledwie 125 mg na 100 ml mleka. Hm… Czyżby to był moment, by w kawiarniach zaczęto serwować do latte kawałek czekolady, zamiast porcję mleka?
A jeśli już dotarliśmy do wapnia, warto nadmienić, że ziarno kakao bogate jest też w fosfor, który właściwie jest znacznie lepszy niż wapń – ten minerał jest wręcz idealnym przyjacielem silnych, zdrowych kości i zębów (jakże potrzebnych do jedzenia czekolady).
Naturalny antydepresant
Kakao jest doskonałym źródłem czterech naukowo udowodnionych substancji chemicznych zapewniających poczucie błogości i szczęścia – serotoniny, tryptofanu, tyrozyny i fenyloetyloaminy. Te neuroprzekaźniki kojarzą się z przyjemnym uczuciem dobrego samopoczucia, szczęścia, a nawet mogą łagodzić depresję. Przypomnijmy, fenyletyloamina to ta słynna substancja chemiczna, wytwarzana zwykle wyłącznie przez mózg, wywołująca uczucie zakochania. Jesteś singlem/singielką i Tinder notorycznie zawodzi? Od teraz to nie problem! Podsumowując, ziarno kakao i produkty z jego dużą zawartością to naturalny, zdrowy, smakowity i – co istotne – legalny) sposób na poprawę nastroju.
Podsumowując…
Naukowcy i dietetycy na całym świecie od lat wciąż zdumiewają się, odkrywając co rusz kolejne właściwości zdrowotne i dobroczynne ziarna kakao. Szokujące wręcz dawki magnezu, a także witamin B i E, białek, żelaza, potasu, fosforu, miedzi, cynku, wreszcie błonnika, sprawiają, że produkt ten jest czymś więcej niż tylko ziarnem, z którego robi się pyszniutkie tabliczki i pralinki. Tylko pamiętajmy, nie więcej niż 10 ziaren lub 10-15 gramów ziaren kakaowych dziennie.
Brak komentarzy