Praskie Muzeum Czekolady
Do przeszłości trudno jest wrócić, chyba, że ma się na zbyciu wehikuł czasu. Na plantację kakaowca też nie wpadniemy jak po łyżkę córku do sąsiadki. A i odwiedziny w muzeum są dziś prawie tak trudne, jak audiencja u papieża. Jest na to sposób! Zabieram Was dziś w podróż do ociekającego czekoladą muzeum, które odwiedziłam jakiś czas temu.
To był jeden z najbardziej upalnych dni w całym 2018 roku. Zdecydowanie kiepski dzień dla czekolady. A i dla człowieka. Ten (jak czekolada) topił się, stojąc w miejscu, a co dopiero dreptając wąskimi i zatłoczonymi uliczkami. Tym bardziej w sandałach na koturnach, których paseczki wbijają się w opuchnięte od ciepła stopy. No cóż, trzeba było jakoś wyglądać. To była Praga! I to były moje urodziny! Gdy w końcu pośród stoisk z pamiątkami, ogródków piwnych, knajp oferujących smažený sýr z frytkami, dojrzałam wielki napis „Chocolate museum” nie przeszkadzało mi już nic. Nagle to był idealny dzień na czekoladę.
Tak w środku miasta? Tak bez kolejki? Takie małe? Być może nie jestem koneserem muzeów, ale trochę – jak każdy kto kiedyś jeździł na wycieczki szkolne – ich zwiedziłam. Stąd też, byłam w niemałej konsternacji wchodząc do niepozornego budynku Chocolate Museum, w którym byliśmy zupełnie sami! Wyobrażacie sobie? No cóż, w tak upalne dni czekolada przegrywa z kretesem z lanym piwkiem i lodami. I chyba… dobrze! Dzięki temu mogłam bez przeszkód poświęcić swoją uwagę każdemu eksponatowi, który ukazał się moim głodnym oczom.
I znów się zdziwiłam. Pozytywnie! Faktycznie, muzeum było dość niewielkie, ale na niezbyt pokaźnym metrażu znajdowało się sporo ciekawych rzeczy. Nie tak dużo, jakbyście mogli sobie to wyobrażać. Ale spójrzmy prawdzie w oczy – muzea czekolady w Europie to dość trudny temat jako, że historia czekolady przez setki lat rozgrywała się nader daleko od Starego Kontynentu. Mimo wszystko, twórcy praskiego obiektu starają się ten odległy świat przybliżyć. Znajdziemy tu model drzewa kakaowego naturalnych rozmiarów, eksponaty ilustrujące kulturę starożytnych Indian, dla których ziarno kakao było elementem rytuałów religijnych oraz służyło jako pieniądz. Wreszcie narzędzia, którymi obrabiano (miażdżono) ziarna, by przyrządzić z nich napój kakaowy.
Historia czekolady w formie nieco bliższej do tej jaką znamy współcześnie zaczyna się od napoju, do którego stworzono niezwykle gustowną porcelanę oraz specjalne naczynia, w których przyrządzano pierwotną gorącą czekoladę.
Jako, iż europejska część historii czekolady zaczyna się od Hiszpanii, która niejako chciała mieć na nią monopol, znajdujemy tu, np. przepis na oryginalny napój serwowany na królewskim dworze.
Na szczęście dla nas, czekoladożerców, pojawiły się też zmechanizowane maszyny, które pozwoliły na przetwarzanie ziarna w taki sposób, by je mielić i miażdżyć jeszcze drobniej, dzięki czemu też powstała tabliczka czekolady. Tych maszyn do produkcji jest całkiem sporo, bo proces produkcji obejmuje wiele czasochłonnych i skomplikowanych procedur.
Uwielbiam starocie, które uświadamiają jak bardzo wymagająca była praca w czekoladzie parę dekad temu. Zobaczcie te foremki do wytwarzania figurek z czekolady!
W praskim muzeum możemy też zaznajomić się z narzędziami szanującego się chocolatiera. A także podpatrzeć jak się pracuje z czekoladą na żywo! Każdy może wziąć udział w mini warsztatach, w czasie których dowiadujemy się jak bardzo wymajająca jest praca z tym produktem i co nieco dowiedzieć się o jego składzie.
Są też pamiątki z nie tak odległej epoki po samych tabliczkach.
Wycieczkę po świecie czekolady nie podobna kończyć bez czekolady! Ostatnim przystankiem muzeum jest sklep! Najróżniejsze tabliczki, praliny, konfekcja czekoladowa, a nawet polskie kosmetyki z masłem kakaowym! Czego tam nie ma? Jest w czym wybierać! Dlaczego zatem wyszłam jedynie ze skromnym nabytkiem w postaci jabłka w czekoladzie. Cóż, przypominam, że na zewnątrz nadal świat toczył się swoim rytmem i nadal termometry wskazywały ponad 30 stopni C.
Chocotopia Muzeum Czekolady (Museum Čokolády) to jedno z najchętniej odwiedzanych tego typu miejsc na świecie. Dostępne jest dla turystów od 2008 roku i znajduje się przy samym rynku pięknej Pragi.
Strona Muzeum Czekolady >>> https://www.choco-story-praha.cz/ Adres >>> ul. Celetná 10, Praga, Czechy
Brak komentarzy